Helianthus tuberosus, znany również jako topinambur, karczoch jerozolimski lub gruszka ziemna, pochodzi z Ameryki Północnej i po raz pierwszy został doceniony przez prekolumbijskich Indian. Do Polski, trafił w pierwszej połowie XVIII wieku. Początkowo wykorzystywany jedynie jako roślina pastewna, dzisiaj jest jednym z najpopularniejszych Superfoods, a jego właściwości są coraz bardziej doceniane, również przez cukrzyków typu 2.
Inulina i indeks glikemiczny
Oprócz tego, że w topinamburze można znaleźć wszystkie witaminy z grupy B (przede wszystkim istotne dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu: tiamina i niacyna), żelazo, potas i sód (regulujące ciśnienie tętnicze), to najważniejszym składnikiem dla diabetyka jest inulina.
Ten wielocukier, który stanowi około 20% jadalnej bulwy, to naturalny prebiotyk. Nie jest trawiony przez nasz organizm, dlatego stanowi pożywkę dla pożytecznych bakterii jelitowych. W efekcie zwiększa się nasza odporność. Ponadto, substancja ta, przekształca się w ludzkim organizmie we fruktozę, która jest tolerowana przez diabetyków, bo do jej metabolizmu niepotrzebna jest insulina, regulująca stężenie glukozy we krwi. W diecie diabetyka jest to kluczowe. Co więcej, dzięki temu, że ludzkie enzymy nie trawią inuliny, topinambur ma również niski indeks glikemiczny, wynoszący około 14-15.
Właściwości inuliny opóźniają także wchłanianie węglowodanów prostych do krwiobiegu, dzięki czemu zapobiegają wzrostowi poziomu glukozy!
Obecność inuliny wspomaga również proces trawienia, przez co zapobiega zaparciom i wspiera procesy jelitowo-żołądkowe. Daje również uczucie sytości i pobudza perystaltykę jelit, przez co również wspomaga regulowanie masy ciała.
Topinambur w diecie diabetyka: 1. Obniża zawartość cukru we krwi, 2. Poprawia metabolizm, zmniejsza poziom cholesterolu we krwi, 3. Poprawia stan wątroby i przewodu pokarmowego, 4. Optymalizuje syntezę hormonów kory nadnerczy, tarczycy i gruczołów płciowych |
Jak jeść topinambur?
Możemy jeść bezpośrednio bulwy topinamburu, które są podobne do wszystkim znanych bulw ziemniaczanych. Można je ugotować w osolonej wodzie (nie dłużej niż przez 20 minut) lub upiec na przykład w postaci frytek. Bez problemu można je znaleźć na bazarach i w sklepach w okresie jesienno-zimowym.
Można również, nie czekać na sezon i skorzystać ze sproszkowanego topinamburu oferowanego przez Yagoody. Nasz ekologiczny topinambur w proszku ma niski indeks glikemiczny i posiada aż 67% inuliny. Jest to produkt wolny od GMO, bez dodatku konserwantów i cukru oraz bez glutenu. Możesz go zmieszać z jogurtem, sałatką, dodać do koktajlu, zapiekanki lub wypić z ulubionym napojem.
Polecamy również nasz inny wpis dotyczący diety dla cukrzyków -> Aronia w diecie diabetyka
Wpis powstał w oparciu o artykuł zamieszczony na PubMed: ‘The effects of Jerusalem artichoke and fermented soybean powder mixture supplementation on blood glucose and oxidative stress in subjects with prediabetes or newly diagnosed type 2 diabetes’.