Dzisiejszy wpis dotyczący jednego z najbardziej przyjaznych superfoods dla organizmu człowieka, oparliśmy na koncepcji Q&A, aby dostarczyć Wam skondensowanej wiedzy na temat super właściwości tych mini ziarenek.
Pyłek pszczeli – co to jest?
Pyłek kwiatowy, zwany również pszczelim, to maleńkie kuleczki zebrane przez pszczoły, celem nakarmienia młodych owadów w ulu. Jest to obok miodu ich podstawowy pokarm, który zmieszany z nektarem i miodem jest również magazynowany w postaci zapasów na zimę. Podczas gdy miód dodaje pszczołom energii, zadaniem pyłku pszczelego jest dostarczenie im przede wszystkim białka, tłuszczu, soli mineralnych oraz składników odżywczych.
Skąd bierze się pyłek pszczeli?
Aby pozyskać pyłek pszczeli, najczęściej u wlotu do ula montuje się zabezpieczenie, które odbiera jego część pszczołom. Następnie poddawany jest suszeniu. I Voilà ! Produkt jest gotowy do spożycia.
Co wchodzi w skład pyłku?
W pyłku pszczelim wykryto ponad 250 różnych substancji, a w tym:
- aminokwasy (w tym aminokwasy siarkowe potrzebne jako budulec włosów i paznokci)
- węglowodany
- tłuszcze (fitosterole, tłuszcze nasycone i nienasycone)
- minerały – magnez, sód, potas, wapń,
- witaminy – C, A, E, B1, B2, B3,B5, biotyna, kwas foliowy…
- pierwiastki śladowe – miedź, mangan, cynk, chrom, krzem, selen, jod.
Czy pyłek pszczeli ma działania antybakteryjne?
Pyłek pszczeli wykazuje właściwości przeciwwirusowe, co potwierdzono w badaniu z roku 2014 wykonanym przez ‘Food and Chemical Toxicology’. Udowodniono wówczas, że każda badana próbka pyłku pszczelego wykazywała działanie przeciwdrobnoustrojowe. Wykazuje również działanie antybiotyczne, ponieważ zwalcza chorobotwórcze bakterie.
Czy pyłek wspomaga odchudzanie?
Dzięki temu, że pyłek pszczeli jest bardzo dobrze przyswajalny przez człowieka oraz niskokaloryczny (2 łyżeczki to około 40 kcal), dzięki aminokwasom reguluje przemianę materii i wpływa na trawienie. Dlatego zalecany jest osobom otyłym, jako czynnik wspomagający dietę. Jednak do dnia dzisiejszego nie udowodniono, że pyłek pszczeli posiada właściwości odchudzające.
Czy to prawda, że pyłek pszczeli zmniejsza nerwowość i rozdrażnienie?
Pyłek pszczeli ma pozytywne oddziaływanie na psychikę i samopoczucie, zmniejsza nerwowość i rozdrażnienie. Dzięki wartościom odżywczy poprawia się dopływ krwi do tkanek nerwowych, przez co wzmacnia się cały nasz system nerwowy. Stosowany jest jako naturalny środek antydepresyjny.
Mam alergię – czy mogę przyjmować pyłek pszczeli?
Pyłku pszczelego bezwzględnie nie mogą stosować osoby bezpośrednio na niego uczulone, a także osoby uczulone na pyłki kwiatów, drzew i roślin. Dlatego, jeśli istnieje obawa, że reakcja alergiczna może wystąpić, należy skonsultować się najpierw z lekarzem.
Kto nie może przyjmować pyłku?
Oprócz wspomnianych osób z alergia na pyłki kwiatów, drzew i roślin, pyłek pszczeli nie jest również wskazany dla kobiet w ciąży, kobiet karmiących piersią oraz dla osób z ciężkimi uszkodzeniami nerek, ze skłonnościami do zaburzeń żołądkowo-jelitowych oraz z nowotworami gruczołu krokowego.
Jak mam stosować pyłek kwiatowy?
Można go przyjmować profilaktycznie (3 razy dziennie po jednej małej łyżeczce – ok. 5 gram) lub leczniczo (od 4 do 8 łyżeczek dziennie). Aby kuracja przyniosła pożądane efekty, powinna trwać od 1 do 3 miesięcy i być powtarzana kilka razy w roku. Najlepszym momentem na rozpoczęcie kuracji jest wiosna (działa wzmacniająco i uzupełnia niedobory witamin) lub jesień (uodparnia organizm przed przeziębieniami).
Jakie jest zalecana dzienna dawka pyłku dla dzieci?
Pyłek pszczeli można podawać dzieciom powyżej 3 roku życia (jeśli chcemy podać go młodszym pociechom należy skonsultować się z lekarzem). Dawkowanie należy rozpocząć od małych ilości – zaledwie kilku granulek. Najczęściej rekomendowanymi dawkami dziennymi są:
- Dzieci w wieku 3-5 lat – 10 gramów
- Dzieci w wieku 6-12 lat – 15 gramów
- Dzieci powyżej 12 roku życia – 20 gramów
Jak wykorzystać pyłek w diecie?
Pyłek pszczeli Yagoody można przyjmować w postaci zmielonej lub jako dodatek do płatków, jogurtu czy musli. Możecie go również rozpuścić w ciepłym napoju (np. w herbacie lub w mleku) w proporcjach 1/2 lub 1/3 szklanki, w temperaturze nieprzekraczającej 40°C.