Kolejny tydzień pracy nad naszym ciałem i nawykami za nami! Jeśli mimo regularnych ćwiczeń i zdrowej diety, Twoja waga pokazuje więcej niż powinna, być może Twój organizm zgromadził zbyt dużo wody. Jak więc zredukować jej nadmiar?
Zacznijmy od: dlaczego?
- Zbyt mała ilość wypijanych płynów
Paradoksalnie, gromadzenie wody w organizmie nie jest zazwyczaj spowodowane jej nadmiarem a odwodnieniem. Gdy pijesz zbyt mało (zwłaszcza wody) lub nieregularnie, Twój organizm broniąc się przed odwodnieniem, gromadzi ją w tkankach podskórnych. Wówczas dużą rolę odgrywa hormon nazwany wazopresyną, który odpowiada za gęstość moczu i poziom wchłaniania zwrotnego wody z naczyń krwionośnych. Dlatego pamiętaj, aby codziennie wypijać przynajmniej 2 litry wody. Staraj się też robić to systematycznie. Polecamy rysowanie kresek na butelce wody, wyznaczając jej ilość i czas, w którym powinniśmy ją wpić.
- Nieprawidłowo zbilansowana dieta
Zatrzymywanie wody w organizmie, zdarza się często przy dietach, gdy ograniczamy ilość dostarczanych pokarmów. Nasze ciało jest wtedy zmuszone do przechowywania węglowodanów i rozkładania białka w mięśniach, a oba te składniki utrzymują wodę w komórkach. Utrata tych składników, zwłaszcza przy bardziej rygorystycznych dietach, powoduje jednocześnie utratę wody, którą organizm stara się później szybko uzupełnić przez jej zatrzymanie.
Zatrzymywanie płynów w organizmie może być także skutkiem nadmiernego spożycia sodu, gdy jemy zbyt dużo soli (nie powinno się przekraczać 5g dziennie). Sód odbiera wodę komórkom i transportuje ja do przestrzeni międzykomórkowej, co tworzy opuchliznę. Woda jest w ten sposób magazynowana i niewydalana z organizmu.
Nadmierne spożycie kawy, coli, alkoholu i energetyków, również wpływa na odwodnienie organizmu. Ponadto, nieregularne spożywanie posiłków oraz niska aktywność fizyczna też wpływa na zatrzymywanie wody w naszym ciele.
- Choroby tarczycy
Tarczyca to hormon uwalniający hormony, również te, odpowiadające za kontrolowanie poziomu płynów w organizmie. Jeśli masz chorą tarczycę, bardzo możliwe że objawia się to obrzękami ciała, spowodowanymi zatrzymywaniem wody. Zazwyczaj przejawia się to obrzękiem powiek przy niedoczynności tarczycy lub obrzękiem łydek u osób z nadczynnością.
- Wahania hormonalne przy ciąży i cyklu menstruacyjnym
Problematyczne przy utrzymywaniu właściwej gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu są naturalne wahania hormonalne. Cykliczne zmiany poziomu hormonów objawiają się opuchlizną, zwłaszcza gdy aktywność estrogenów jest nadmierna. Hormony te produkowane są przez jajniki i stymulują wydzielanie wspomnianej już wazopresyny. Stąd również obrzęki w czasie około menstruacyjnym.
- Inne przyczyny
Do zatrzymywania wody w organizmie może dochodzić również na skutek zbyt wysokich temperatur (żyły nadmiernie się rozszerzają, a płyny przesączają się przez ściany żył, która płynie wolniej) lub jako skutek niektórych chorób (np. niewydolność serca, zakrzepica, choroby nerek). Niektóre leki także powodują tworzenie nadmiernej ilości płynów w naszym ciele – zwłaszcza leki antykoncepcyjne i niesteroidowe leki przeciwzapalne.
Jak zredukować nadmiar wody z organizmu?
- Ogranicz spożycie soli, zwłaszcza w przetworzonych produktach spożywczych.
- Zwiększ spożycie magnezu (znajdziesz go w fasoli, orzechach włoskich) oraz witaminy B6 (występuje zwłaszcza w kaszy gryczanej i brokułach).
- Jedz produkty bogate w potas, który zwiększy produkcję moczu i zmniejszy ilość sodu (znajdziesz go w bananach, burakach, suszonych owocach i produktach zbożowych).
- Jedz owoce i warzywa bogate w bioflawonoidy – uszczelniają tkanki i zapobiegają wyciekom wody, które są odpowiedzialne za obrzęki (znajdziesz je w żurawinie, aronii, cytrynach, pomarańczach, brzoskwiniach, cebuli).
- Zwiększ ilość błonnika w diecie, który pomoże pozbyć się nadmiaru wody, która gromadzi się w jelitach (znajdziesz go w otrębach, bakaliach, nasionach chia; możesz też zaopatrzyć się bezpośrednio w błonnik pokarmowy).
- 6. Zadbaj o aktywność fizyczną – regularny ruch pomaga w poszerzaniu naczyń krwionośnych, dzięki czemu transport thecasinoapps.com wody w organizmie jest właściwy.
- Unikaj długiego pozostawiania w tej samej pozycji, zwłaszcza siedzącej lub stojącej, ponieważ bezruch spowalnia przepływ krwi i limfy, co sprzyja obrzękom.
- 8. Pij minimum 2 litry płynów dziennie, ale unikaj słodkich i gazowanych napojów.
- Unikaj zbyt długiego przebywania na słońcu oraz wysokich temperatur.
Na nadmiar wody – błonnik aroniowy
Na gromadzenie wody w organizmie proponujemy nasz ekologiczny błonnik aroniowy Yagoody. Jest to połączenie błonnika pokarmowego, który pomoże usunąć nadmiar wody z jelit oraz aronii, bogatej w bioflawonoidy, które uszczelniają tkanki, zapobiegając przedostawaniu się płynów.
Systematyczne spożywanie błonnika pokarmowego wpływa na perystaltykę jelit, zapobiega zaparciom i zwiększa wydzielanie soków trawiennych. Dodatkowo pomaga ograniczać apetyt i zapewnia długotrwałe uczucie sytości po jedzeniu. Polecamy nasz artykuł „Od jutra się odchudzam”, w którym możesz przeczytać więcej na temat właściwości błonnika w diecie.
Błonnik aroniowy możesz dodać do jogurtu, smoothie, koktajlu z ulubionymi owocami, naleśników lub owsianki. Ważne jest, aby robić to systematycznie i nie przekraczać dziennej dawki 20 gram. Nie spożywaj błonnika na sucho.