Coraz więcej produktów, z którymi spotykamy się na sklepowych półkach, na stronach internetowych, czy na aukcjach allegro są opatrzone modnymi dziś hasłami związanymi z ekologiczną żywnością. „Z naturalnych źródeł”, „od szczęśliwej kurki”, „wiejski/swojski”, to tylko przykłady bogatego zasobu chwytliwych sloganów dotyczących zdrowej żywności. Tylko czy aby na pewno każdy z nich jest BIO i nie zawiera niedopuszczalnych dodatków?
EKO-REGULACJE
Prawdziwy produkt ekologiczny to taki, do którego wyrobu użyto przynajmniej 95% składników naturalnych. To znaczy takich, które są niemodyfikowane genetycznie, bez sztucznych nawozów i chemicznych środków ochrony roślin. Dzięki temu, żywność jest całkowicie naturalna i bezpieczna oraz bogata w wartości odżywcze.
Produkty ekologiczne muszą spełniać całość wymagań prawa żywnościowego oraz dodatkowo wymagania uregulowane przepisami unijnymi. Są to m.in. Rozporządzenie Rady (WE) nr 834/2007 z dnia 28 czerwca 2007 r. w sprawie produkcji ekologicznej oraz znakowania produktów ekologicznych; Rozporządzenie Komisji (WE) nr 889/2008 z dnia 5 września 2008 r. w sprawie produkcji ekologicznej oraz znakowania produktów ekologicznych w odniesieniu do produkcji ekologicznej, znakowania i kontroli.
Niestety, ale bardzo często zdarza się, że dany towar nie jest ekologiczny i nie spełnia przesłanek, które by o tym świadczyły. Jest to zwyczajnie chwyt reklamowy, mający zachęcić potencjalnego klienta do wyboru asortymentu danego podmiotu.
EKO-OZNACZENIE
Oznaczeń żywności organicznej jest wiele, ponieważ wynika to ze zróżnicowania regionalnego. Jednak, aby nie ulec błędnemu wrażeniu, należy poszukiwać oznaczenia z uniwersalną etykietą – Euroliść. Jest to etykieta wspólna dla produktów bio pochodzących z Unii Europejskiej. Kiedy widzisz takie oznaczenie na produkcie, masz pewność, że zarówno rolnik dostarczający surowiec jak i producent ostateczny, spełnili wymagania w zakresie produkcji ekologicznej. Oprócz samego logo Euroliścia, na etykiecie powinien znaleźć się również numer jednostki certyfikującej (np. PL-EKO-04 tak jak na produktach Yagoody) oraz informacja o miejscu wyprodukowania produktów pochodzenia rolniczego (np. Rolnictwo Polska).
Takie oznaczenie przyznaje się tym producentom, które o nie zawnioskują. Ekologiczne produkty Yagoody również takie posiadają. Aby uzyskać taki certyfikat, należy zgłosić wniosek o podjęciu działalności w zakresie rolnictwa ekologicznego do wybranej jednostki certyfikującej. Instytucja ta, sprawdza wówczas, czy dane gospodarstwo lub produkcja jest ekologiczna. W związku z tym odbywają się bezpośrednie kontrole, sprawdzające między innymi metody ochrony gleby i wody, metody produkcyjne etc. Następnie, jeśli każdy aspekt spełnia wymogi żywności ekologicznej, jednostka certyfikująca na podstawie upoważnienia Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wydaje certyfikat żywności ekologicznej, na określony czas. Dany podmiot jest oczywiście okresowo kontrolowany, celem podjęcia decyzji o przedłużeniu lub wycofaniu certyfikatu.
Jeśli masz pytania odnośnie ekologicznych produktów Yagoody, skontaktuj się z nami. Chętnie rozwiejemy Twoje wątpliwości 😊
Jak rozpoznać prawdziwy produkt ekologiczny? 1. Nie sugeruj się nazwą! 2. Czytaj skład na etykiecie. 3. Szukaj logo Euroliścia i numeru jednostki certyfikującej. 4. Zwróć uwagę na nazwę i adres producenta. |