Cera trądzikowa jest charakterystyczna dla nastolatków, zwłaszcza wchodzących w okres dojrzewania. Jednak pojawia się także u osób dorosłych. Zaskórniki, grudkowe i ropne krostki, a także wzmożony łojotok, to główne objawy skóry trądzikowej. Co jest ważne w pielęgnacji takiej skóry? Czego unikać? Co jeść? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.
Trądzik – jak powstaje?
Trądzik pojawia się na skórze, jeśli organizm oczyszcza się ze szkodliwych produktów przemiany materii. Gdy gruczoły łojowe są nadmiernie pobudzone do działania, zaczynają produkować zbyt dużo sebum, blokując przy tym pory. Pod skórą zatrzymuje się łój i inne zanieczyszczenia, które pojawiają się w postaci zaskórników oraz zapalnych zmian trądzikowych.
Trądzik a dieta – czego unikać?
Na pojawianie się trądziku na naszej skórze wpływa niewłaściwa dieta, bogata w produkty wysokoprzetworzone. Jest to żywność, która zawiera dużą ilość cukru, tłuszczu, soli, konserwantów, barwników, emulgatorów, wzmacniaczy smaków itp. Są to przede wszystkim słodycze, słone przekąski, dania typu fast-food, napoje gazowane i wszystkie inne produkty, które są „sztuczne”. Na nadmierną ilość zmian trądzikowych, może wpływać także alkohol i ostre przyprawy.
Trądzik a dieta – co jeść?
Przede wszystkim produkty lekkostrawne i bogate w witaminy, które pomogą oczyścić organizm z toksyn, to znaczy: świeże warzywa i owoce, chude mięso, jaja, ryby. Należy unikać soli i nadmiernej ilości ostrych przypraw – lepiej użyć ziół. Picie dużych ilości wody, również pomaga na usuwanie toksyn przyczyniających się do zmian trądzikowych.
Warto też wzbogacić swoją dietę w:
- CYNK, który reguluje pracę gruczołów łojowych. Można go znaleźć w pomidorach, otrębach pszennych, warzywach kapustnych, w kakao, rybach i wątróbce.
- WITAMINY Z GRUPY B, które łagodzą schorzenia skórne. Znajdziesz je w orzechach, fasoli, szpinaku i drożdżach.
- BŁONNIK, wspierający oczyszczanie organizmu z toksyn. Dużą ilość błonnika mają kasze i otręby, ale możesz również przyjmować go w postaci proszku jako dodatek do jogurtu, smoothie lub innego napoju. Polecamy, by zacząć przyjmowanie od ok. 5 gram dziennie. Yagoody oferuje ekologiczne błonniki owocowe (aroniowy, jabłkowy) oraz błonnik owsiany i kakaowy.
- WITAMINĘ C, która ma korzystny wpływ na skórę trądzikową i przebarwienia. Oprócz cytrusów i soku z aronii, polecamy także czerwoną paprykę i brokuły.
Drożdże piwne, czyli skuteczny środek na trądzik
Drożdże piwne, które powstają jako skutek uboczny w trakcie produkcji piwa, to doskonałe źródło witamin z grupy B – tiamina, ryboflawina, niacyna, witamina B6, witamina B12. Drożdże, to także bogactwo błonnika, cynku, selenu, wapnia, kwasu foliowego, kwasu panteinowego, białka i innych aminokwasów i enzymów.
Dzięki temu imponującemu składowi, mają wiele właściwości zdrowotnych:
- POMAGAJĄ ZWALCZAĆ TRĄDZIK,
- PRZECIWDZIAŁAJĄ POWSTAWANIU WYPRYSKÓW,
- oczyszczają i odżywiają skórę,
- pozytywnie wpływają a pracę jelit,
- poprawiają odporność organizmu,
- wzmacniają włosy i paznokcie – poprawiają ich kondycję.
Drożdże piwne Yagoody – jak pić?
Wystarczy zmieszać 2 łyżki drożdży z wodą lub sokiem, pić raz, maksymalnie dwa razy na dzień. Zalecamy, aby nie przekraczać dziennej dawki 15 g (około 3-4 łyżeczki). Kuracja nie powinna trwać dłużej niż 3 miesiące.
Drożdże piwne Yagoody – maseczka na trądzik
Drożdże wykazują działania antybakteryjne, przeciwzapalne i oczyszczające. Poprawiają też kolor skóry i zmniejszają widoczność wągrów. Dlatego dobrze sprawdzają się jako składnik maseczki na cerę trądzikową.
Wystarczy 4 łyżki drożdży piwnych Yagoody wymieszać z odrobiną przegotowanej wody i dodać kilka kropel cytryny. Wody dodawaj mieszając, aż do uzyskania gęstej papki. Maseczkę nakładamy na całą twarz i dekolt lub punktowo na zmienione chorobowo miejsca.
Po upływie 20 minut zmyj maseczkę letnią wodą.
Pamiętaj, że zarówno picie drożdży, maseczki i inne domowe sposoby mogą być pomocne w walce z trądzikiem, ale jeśli nie przynoszą rezultatów, należy udać się po pomoc do dermatologa.