Nadciśnienie tętnicze jest nazywane współczesną chorobą cywilizacyjną. Zgodnie ze statystykami podanymi przez Narodowy Fundusz Zdrowia, ponad 30% dorosłych Polaków ma nadciśnienie, a u osób w wieku powyżej 65 lat problem ten występuje u 75%. W większości, problem ten dotyka mężczyzn. Jednak tylko 2/3 spośród tych osób, wie że nadciśnienie ich dotyczy.
CZYM JEST NADCIŚNIENIE TĘTNICZE?
Nasze serce wyrzuca krew, która zaopatruje wszystkie narządy ludzkiego organizmu. Następnie wraca do serca naczyniami żylnymi. Podczas gdy krew płynie, wywiera nacisk na ściany tętnic, które to waha się między ciśnieniem górnym (tzw. skurczowym) a ciśnieniem dolnym (tzw. rozkurczowym). Optymalne ciśnienie tętnicze wynosi nie więcej niż 120/80 mmHg (gdzie 120 mmHg to ciśnienie skurczowe, a 80 mmHg to ciśnienie rozkurczowe).
Jednak w ciągu dnia, ciśnienie tętnicze może ulegać wahaniom (np. w związku z ciśnieniem atmosferycznym, czy wysiłkiem fizycznym). Gdy zmiany w ciśnieniu tętniczym nie mają charakteru przejściowego i nie mieszczą się w bezpiecznych granicach, są szkodliwe dla organizmu, ponieważ mogą stopniowo uszkadzać naczynia krwionośne. W efekcie może to doprowadzić do zawałów serca, udaru mózgu, czy niewydolności nerek.
JAK ROZPOZNAĆ U SIEBIE NADCIŚNIENIE?
Nadciśnienie tętnicze jest nazywane „podstępną chorobą cywilizacyjną”, ponieważ przez długi czas, może nie dawać o sobie znać. Najczęściej współistnieje z nadwagą, cukrzycą, małą aktywnością fizyczną, paleniem papierosów i przewlekłym stresem. Jednak u 90% osób chorych, nie da się ustalić bezpośredniej przyczyny występowania nadciśnienia. Niestety nieleczone, może powodować poważne komplikacje i w efekcie, upośledzenie wielu narządów.
U osób z nadciśnieniem tętniczym, obserwuje się najczęściej objawy takie jak:
- pulsujące bóle głowy,
- szumy uszne,
- zaburzenia widzenia,
- bol w klatce piersiowej,
- męczliwość,
- trudności w zasypianiu,
- nudności.
Jeśli podejrzewasz u siebie nadciśnienie tętnicze, pomocne będzie wykonywanie regularnych pomiarów co najmniej dwa razy dziennie po 5 minutowym odpoczynku. Każdy pomiar należy wykonać dwukrotnie (drugi pomiar wykonujemy po około minucie). Wyniki z kilku następujących po sobie dni, należy zapisać i udać się na wizytę do specjalisty. Jeżeli Twoje wyniki są większe lub równe 135/85 mmHg, występuje prawdopodobieństwo występowania nadciśnienia tętniczego, które należy skonsultować z lekarzem.
JAK ZAPOBIEGAĆ NADCIŚNIENIU?
Profilaktyka nadciśnienia tętniczego jest skuteczna i przy systematycznym stosowaniu się do poniższych zaleceń, możemy uchronić się przed rozwojem tej choroby:
- wprowadź aktywności fizyczną do swojego planu dnia,
- ogranicz spożycie alkoholu
- rzuć palenie,
- zmień sposób odżywiania (zwłaszcza przy nadwadze).
- ogranicz spożywanie soli,
- staraj się obniżać codzienne napięcie i stres.
SOK Z ARONII NA NADCIŚNIENIE
Do codziennej profilaktyki obrony organizmu przed nadciśnieniem tętniczym, polecamy ekologiczny sok z aronii Yagoody. Jagody aronii czarnoowocowej nazywane są „antidotum na choroby cywilizacyjne”, w tym nadciśnienie tętnicze, dzięki zawartości następujących składników:
- Po pierwsze: antocyjany. Sok z aronii to bogactwo antocyjanów, czyli naturalnych barwników, które poprawiają lepkość krwi, a dzięki temu wpływają na jej prawidłowy przepływ. Poza tym, niszczą nadmiar wolnych rodników, które odpowiadają za starzenie się skóry i stres oksydacyjny.
- Po drugie: bioflawonoidy i rutyna. Są to składniki owocowego ekstraktu z aronii, które mają wpływ na dobra kondycję naczyń krwionośnych. Rutyna i bioflawonoidy nie są syntezowane przez ludzki organizm i muszą być dostarczane z pożywieniem.
- Po trzecie: witamina P, która rozszerza naczynia krwionośne i obniża ciśnienie tętnicze.
Sok z aronii, dzięki swoim właściwościom, pomaga skutecznie regulować ciśnienie tętnicze i wykazuje właściwości zapobiegające chorobom serca i układom krążenia. Zalecana dawka soku z aronii to od 100 do 300 ml dziennie. Sok z aronii Yagoody jest gotowy do spożycia bezpośrednio z opakowania, a dzięki aseptycznemu, 3-litrowemu opakowaniu bag-in-box, utrzymuje świeżość do 30 dni po otwarciu.
Na zdrowie!
Wpis powstał w oparciu o artykuł Ł. Krzych, M. Kowalska, J. Zejda, Czynniki ryzyka i częstość nadciśnienia tętniczego u młodych osób dorosłych, [online] https://journals.viamedica.pl/arterial_hypertension/article/view/12579/10414, [data dostępu: 19.06.2020].