Młody jęczmień to młode, zielone pędy jęczmienia zwyczajnego, czyli popularnego gatunku zboża. Jest to roślina wysiewana wiosną lub jesienią. Stosunkowo dobrze radzi sobie z niekorzystnymi zmianami klimatu. Dotychczas, uprawa młodego jęczmienia miała na celu pozyskiwanie głównie ziarna, stosowanego jako pasza dla zwierząt. Natomiast jako młode, zielone pędy, wykorzystywane są obecnie do produkcji superfoods.
Młody jęczmień od Yagoody hodowany jest w odpowiednio przygotowanej, żyznej ziemi, a w całym procesie nie są używane środki ochrony roślin czy nawozy niedopuszczone w certyfikowanej produkcji ekologicznej. Trawa jęczmienna zbierana jest przed procesem wykłaszania. Produkt dzięki temu nie zawiera glutenu oraz zawiera bardzo dużo naturalnych enzymów. Suszony jest w niskiej temperaturze, nie przekraczającej +35°C, dzięki czemu chlorofil nie ulega rozpadowi. Produkt przebadany jest pod kątem zawartości rtęci i metali ciężkich.
Młody jęczmień wzbogaca naszą dietę w naturalne, łatwo przyswajalne witaminy (m.in. witaminy z grupy B) i składniki mineralne (m.in. magnez, żelazo, wapń) oraz antyoksydanty (m.in. witamina C, cholina, beta-karoten). Młody jęczmień stanowi również źródło niezbędnych aminokwasów, których nasz organizm nie jest w stanie wyprodukować sam. Bogaty jest w dwie frakcje błonnika pokarmowego – rozpuszczalną i nierozpuszczalną.
Bogaty skład młodego jęczmienia, sprawia, że działa przeciwzapalnie i przeciwwirusowo.
Właściwości odchudzające
Jedną z dominujących cech młodego jęczmienia, są jego właściwości odchudzające. Dzieje się tak, dlatego że produkt ten jest bogaty w dwie frakcje błonnika pokarmowego – rozpuszczalną i nierozpuszczalną. Pierwsza z nich daje uczucie sytości, ponieważ błonnik pęcznieje w żołądku. Dzięki temu, opóźnia jego opróżnianie z treści pokarmowej, a dodatkowo stymuluje metabolizm tłuszczu w organizmie. Natomiast błonnik nierozpuszczalny, wpływa na prawidłową pracę układu pokarmowego (m.in. pobudza perystaltykę jelit). Dzięki temu, nie tylko wspomożesz odchudzanie, ale pozbędziesz się też problemu z zaparciami.
Młody jęczmień wykazuje także działania detoksykacyjne. Dzięki chlorofilowi i beta-karotenie, ułatwia usuwanie szkodliwych metali ciężkich i innych toksyn z organizmu. Dlatego poza tym, że pomoże Ci zrzucić zbędne kilogramy, dodatkowo wyreguluje przebieg Twoich procesów metabolicznych.
Młody jęczmień przyjmowany systematycznie:
– oczyszcza organizm z zalegających toksyn
– wpływa na poprawę kondycji psychofizycznej organizmu,
– przyspiesza gojenie ran
– wzmacnia ściany naczyń krwionośnych
– usuwa nadmiar wolnych rodników
– zapobiega zaparciom
– zmniejsza ryzyko anemii
– przyspiesza metabolizm tłuszczu w organizmie
– obniża stężenie cholesterolu we krwi
Preparaty z młodego jęczmienia – który wybrać?
Na rynku dostępnych jest kilka form młodego jęczmienia: sok z młodego jęczmienia w postaci płynnej, sproszkowany sok z młodego jęczmienia oraz rozdrobniona trawa jęczmienna.
Sok z młodego jęczmienia powstaje w procesie tłoczenia trawy jęczmiennej. Jeśli producent chce otrzymać proszek z soku, suszy go w niskich temperaturach pod odpowiednim ciśnieniem, tak aby odparować z niego wodę. Przy zachowaniu wymaganych warunków, suszenie pozwala na zachowanie w produkcie jego walorów odżywczych.
Przy otrzymywaniu proszku z młodego jęczmienia, suszy się trawę jęczmienną w wysokich temperaturach, a następnie poddaje się ją rozdrabnianiu. W tym wymiarze produkt ma mniejszą ilość witamin i składników odżywczych, niż w przypadku soku z młodego jęczmienia, ale za to posiada większą zawartość błonnika.
BIO sproszkowany sok z młodego jęczmienia od Yagoody sprzedawany jest w:
– wygodnych saszetkach 1 g (opakowanie zawiera 30 szt.)
Dawkowanie BIO sproszkowany sok z młodego jęczmienia: 2 razy dziennie rozpuścić 1 łyżeczkę w chłodnej wodzie lub soku i wypić na 30 minut przed posiłkiem. Można go również dodać do jogurtu, owsianki i koktajlu.
Dawkowanie młody jęczmień w proszku: 2 razy dziennie rozpuścić 2 łyżeczki w chłodnej wodzie lub soku i wypić na 30 minut przed posiłkiem. Można go również dodać do jogurtu, owsianki i koktajlu.